כיצד כדאי לעבור תהליך גירושים מול הילדים?

ההיבטים המשפטיים של הליך גירושים הם רק חלק קטן מהתמונה הכללית. כידוע לכל הורה הנמצא לקראת הליך מן הסוג, הילדים הם פקטור משמעותי במערכת קבלת ההחלטות. יתרה על כך, ההתייחסות אל הילדים אמורה להשתנות על פי הגיל והמצב המנטאלי שלהם. יש הורים המעדיפים לערב את הילדים בכל החלטה, לעומת אחרים שמדחיקים את התהליך ולכן מצמצמים את מסגרת הידע של בני המשפחה. על כל פנים, אין ספק כי תהליך גירושים מוצלח בקרב משפחות עם ילדים דורש התייחסות מיוחדת.

תופעת הגירושים נפוצה בחברה המערבית וניתן למצוא לכך הוכחות סטטיסטיות. בשבדיה למשל מדובר על אחוז גבוה מאוד של 54.9%, בעוד בארצות הברית מתגרשים 45.8% מהזוגות ובבריטניה 42.6%. בישראל המצב מאוזן יותר ואחוז המתגרשים עומד על 14.8% בלבד, בעוד בהודו נרשם האחוז הנמוך ביותר שעומד על 1.1% מקרים בשנה. נתונים אלו מוכיחים עד כמה הליך היפרדות בין בני זוג הוא חלק מהחברה. במילים אחרות, אין צורך לחשוש לפני שמחליטים על היפרדות ובכל מקרה כדאי להתייעץ עם עורך דין על מנת לקבל הכוונה מדויקת.


טרום בית הספר והלאה

בגיל טרום בית הספר הילד רוכש את האמון הבסיסי בדמויות משמעותיות בחייו. הורים הבוחרים להתגרש כאשר הם מגדלים ילד עד גיל שנתיים צריכים לשמור עד כמה שאפשר על מסגרת קבועה. אפשר לעשות זאת באמצעות סידורי ראייה, משמורת וימי מפגש משותפים. הורים לילדים עד גיל חמש צריכים גם הם לדאוג לשגרה הרגילה, אולם עליהם להפגין אהבה ותמיכה. יש לדבר עם הילד על תחושותיו ולאפשר לו להביע כעס. חשוב לשמור על תחושת המשפחתיות בתוך המשפחה ולהקנות לילד ביטחון. מעבר לכך, יש לאפשר לילד לאהוב את שני הוריו ולא למנוע ממנו גישה אל אחד ההורים.

בגיל בית הספר משתנה במידה מסוימת מערכת היחסים בין מתגרשים לבין ילדיהם. עבור ילדים בגיל 6-12 שנים, מומלץ לחשוף את הילד כמה שפחות לקונפליקטים. אין להשתמש בו כקלף מיקוח או לדרוש ממנו לקחת צד במאבק. הורים לא צריכים להשמיץ אחד את השני באוזני הילדים ועליהם לשתף את המערכת הבית ספרית. חשוב לדאוג למזער את הפגיעה של הליכי גירושים בשגרה של הילד, בפעילויות החברתיות שלו ובתחביבים.


מה עושים עם גיל ההתבגרות?

הרבה מתגרשים דואגים מגיל ההתבגרות של הילדים שלהם. ידוע כי הגיל הזה מלווה בלא מעט בעיות, דילמות והתנגדויות מצד הילדים, מה שמקשה עוד יותר על מתגרשים. שינויים חברתיים, גופנים ונפשיים הם רק חלק מהתהליכים שעוברים על הילד על בסיס יומי. יחד עם זאת, מומלץ להימנע מלערב את המתבגר בצורה מובחנת בסכסוך. גם אם הוא מביע עמדה בוגרת ובשלה, ההורים לא צריכים להישען עליו על מנת לעבור את ההליך בהצלחה. המתבגר זקוק לחברים כקבוצת תמיכה ולכן חשוב להקנות זאת עבורו. לא צריך למנוע מהמתבגר להביע זעם, כעס או עצבים אולם חשוב לשמור את הכל בפרופורציות הנכונות. שני ההורים חייבים לשתף פעולה ביניהם ולהתמודד עם גיל ההתבגרות בצורה מאוזנת ויציבה.

לסיכום, יש המון אנשי מקצוע אשר עומדים לצד מתגרשים וכדאי להיעזר בהם. את ההליך המשפטי חשוב להתחיל בליווי עורך דין, בעוד בכל הנוגע אל פרטים משפחתיים אפשר לערב את מנהלי בית הספר, המורים ובני משפחה רחוקים. ההורים נדרשים להישאר קשובים לצרכים של הילד, להתייעץ איתו במידת הצורך ולדעת כיצד לבצע את ההפרדה הדרושה בינו לבין המאבק המשפטי מול בן הזוג.


שם מלא:

טלפון:

אימייל:

פנייה בנושא...