מחשבון אומדן דמי מזונות חודשיים

פסק דין לתשלום דמי מזונות הוא אף פעם לא סופי ותמיד קיימת אפשרות לבחון אותו מחדש. במידה ואירע שינוי נסיבות מהותי ניתן להתייעץ עם עורך דין, להגיש בקשה ולהגיע לדיון גם אחרי תום תהליכי גירושים. יחד עם זאת, הבנה כיצד בנוי מחשבון מזונות ילדים יכולה לעזור בהליכי גירושים.

תוצאות מחשבון מזונות מבוססות בדרך כלל על אומדן ממדגם פסקי דין שונים ועל סמך הדין העברי. יש לציין כי המחשבון אינו מחייב מבחינה משפטית ומשמש לצורך הערכה בלבד. יש לערב עורך דין מוקדם ככל האפשר, ולנצל את הניסיון העומד לרשות בעלי המקצוע על מנת לדעת במה כרוך תשלום דמי מזונות.
 

שכר ההורים ומשמורת משותפת

חישוב אומדן דמי מזונות מתחיל עם הזנת שכר חודשי ברוטו משוערך של האב. במידה והאם או האב עצמאיים, יש להקליד את סך ההכנסה השנתית החייב במס ולחלק ב-12. מלבד השכר החודשי מתחשב האומדן גם בנקודות הזיכוי העומדות לרשות האב. לאחר מכן יש להזין את השכר החודשי המשוערך של האם ואת נקודות הזיכוי המגיעות לה.

השלב השני הוא קביעת מס ילדים במשמורת האם. יש להזין את מספר הילדים במשפחה עד גיל 15, את מספר הילדים בין הגילאים 15-18 ואת מספר הילדים בין גילאים 18-21. בכל קבוצת גיל נעשה שיערוך שונה של דמי מזונות. בנוסף, יש לקחת בחשבון פסיקה של בית המשפט אשר עשויה לשנות לחלוטין את היחס בין מידת התשלומים.

חישוב דמי מזונות נקבע על פי משמורת משותפת. על פי הלכת גירושים, הורה משמורן הוא זה אשר ברשותו מצויים הילדים מרבית הזמן. משמורן הוא המטפל העיקרי בענייני הילדים וצרכיהם והוא אף מלינם בביתו. מצד שני, אין מניעה שההורה השני ייקרא גם הוא משמורן. כאשר שני ההורים ממלאים יחד את כל התנאים המפורטים מתקיימת משמורת משותפת המשנה את החישוב של דמי המזונות. מעבר לכך, קיים מצב של משמורת פיזית משותפת. זהו הסדר בו מוגדרים ההורים כמשמורנים על ילדיהם ולכן הם חולקים באופן שווה את נטל גידול הילדים והטיפול בהם. במשמורת משותפת ההורים צריכים לגור במרחק של עד 5 דקות נסיעה זה מזה, באותה רשות מקומית ושיוך בית ספרי של הילדים. כמו כן, הסדר משמורת אמור להתחלק באופן שווה ולקבוע זמני הורות שווים לחלוטין.


הוצאות חודשיות קבועות וגילום הוצאות מזון

השלב הבא בחישוב דמי מזונות מתייחס אל הוצאות חודשיות קבועות. כאן נדרשים ההורים להזין נתונים כמו הוצאות שכר דירה או משכנתא, הוצאות ארנונה, מים, ביוב, חשמל, טלפון, טלוויזיה, כבלים, אינטרנט, גז, רכישות, מנקה או כלי ניקוי וועד בית. קטגוריה אחרת כוללת גם היא הוצאות קבועות כגון חינוך, חוגים והעשרה, ביגוד, הלבשה והנעלה, מספרה והיגיינה, בריאות ותחבורה. חשוב מאוד לציין כי הוצאות על מזון, מוצרים, שירותים וצרכים בסיסיים מגולמות באופן אוטומטי במערכת החישוב וזאת לפי יחס הכנסה, מספר הילדים וגילם.

לסיכום, תשלום דמי מזונות מאפשר את קיום מערכת היחסים המשפחתית לאחר הליכי גירושים. זהו תשלום המתקיים בתוך משפחה בה בני הזוג נפרדו ובמסגרתו חייב אחד מהם בהשתתפות בכלכלת הילדים או בן הזוג האחר. התשלום החודשי נקבע על פי פרמטרים רבים והסכמות העולות לדיון מול בית המשפט. הורה המעוניין לשנות את הסדר הגירושים ותשלום דמי המזונות נדרש להתייעץ עם עורך דין, להציג את מצב העניינים החדש ולדרוש טיפול בעניינו. מומלץ לעשות זאת מוקדם ככל האפשר ולהימנע מפיגור בתשלומים.


שם מלא:

טלפון:

אימייל:

פנייה בנושא...