גירושים לאחר נישואין אזרחיים

מוסד הנישואין בישראל כפוף רובו ככולו לממסד הדתי. לא מתקיימת הפרדה בין דת למדינה ובין היתר ניתן לראות את ההשלכות של ההחלטה הזו גם בתחום הנישואים והגירושים. בני זוג מאחת הדתות המוכרות אשר רוצים להינשא, יכולים לפנות רק אל גורמים המנהלים את הטקס לפי כללי המסורת של אותה דת.

נישואים אזרחיים מוכרים כמעט בכל המדינות הדמוקרטיות אך הם אסורים בישראל. יחד עם זאת, יש לא מעט מקרים בהם זוגות מעוניינים להתחתן בנישואים אזרחיים ושלא תחת המוסד הדתי. על מנת לעשות זאת הם נדרשים להתחתן בחתונה אזרחית בחו"ל ולקבל לכך הכרה רשמית מהמדינה לאחר שיחזרו. מקרים אלו רלוונטיים עבור בני זוג שאינם מעוניינים בטקס דתי, בני זוג שאינם בני אותה דת ובני זוג אשר אחד מהם או שניהם מוגדרים חסרי דת.


מהם נישואים אזרחיים?

אחת השאלות המעניינות בהקשר של נישואים אזרחיים עולה דווקא בעת צורך בהליכי גירושים. ברוב המדינות בהם מתקיימים נישואים אזרחיים ניתנת תעודה רשמית, חתומה בחותמת אפוסטיל הנותנת לה תוקף בינלאומי. נישואים אזרחיים אינם משנים את ההוראות של חוק יחסי ממון בין בני זוג בישראל, ועל כן רכוש משותף מחולק לאחר הליכי גירושים בצורה שווה ועל פי חוק. בנוגע לילדים משותפים העניין דומה וקובע כי ילדים שנולדו לזוג שנישא בטקס אזרחי יוכרו בצורה חוקית. למרות שטקסי נישואים אזרחיים אינם מוכרים בישראל, ילדים משותפים לא מוגדרים כממזרים.


פנייה אל בית הדין הדתי לאחר נישואים אזרחיים

חשוב לציין כי בישראל הליך גירושים מתבצע תחת המוסדות הדתיים גם לאחר נישואים אזרחיים. במילים אחרות, כל אדם שרוצה להתגרש יכול לקבל גט רק דרך אחד המוסדות הדתיים המוכרים במדינה. גם אם בני הזוג מגישים בקשה אל בית המשפט לענייני משפחה, אשר כפוף למשרד המשפטים ולכן לא קשור למוסדות הדת, הגירושים עדיין יתבצעו בבית הדין הדתי. על פי החוק במדינה יכול בית משפט לענייני משפחה לדון בסוגיות שונות בתחום הנישואין, אך לא במתן גט. לא רבים יודעים זאת ולכן כדאי להתייעץ עם עורך דין לפני שמחליטים להתחתן, גם אם מדובר על טקס אזרחי לחלוטין בקפריסין, בארצות הברית או בכל מקום אחר בעולם.

מתגרשים צפויים לעמוד מול תהליך מורכב ומסובך שאינו הופך להיות קל יותר בזכות חתונה אזרחית. השלמת ההליך כרוך בהקצאת משאבים נפשיים, מנטאליים וכמובן כספיים. מצד שני, מי שהתחתן בנישואים מעורבים או מוגדר חסר דת דווקא כן יכול להתגרש באמצעות בית הדין לענייני משפחה. אם אחד מבני הזוג משתייך אל דת מוכרת, בית הדין לענייני משפחה מתייעץ עם המוסד הדתי הרלוונטי. נשיא בית המשפט פונה אל נציגי בית הדין ומקבל את אישורם. תהליך כזה עשוי לקחת זמן רב משום שקבלת האישור מותנית בבדיקות מקדימות.


נישואים אזרחיים לא פוטרים את המתגרשים מחובותיהם

התייעצות עם עורך דין מומחה לדיני משפחה יכולה לעזור לכל מי שמתכנן חתונה אזרחית. רוב המתגרשים אינם נותנים דעתם מראש לנושא של חלוקת ממון, הסדרי משמורת או תשלום דמי מזונות, או שהם לא מודעים להשלכות של חתונה אזרחית.
כפי שהוסבר, נישואים אזרחיים בישראל אינם פוטרים מתגרשים מהחובות שלהם או מהתדיינות מול בתי הדין הדתיים. מלבד מקרים ספציפיים של חסרי דת, נוצרים פרוטסטנטים, נוצרים אנגליקים או הינדואיסטיים שאינם מוכרים בישראל, שאר המתחתנים צריכים להגיע אל בתי הדין. אפשר להימנע בקלות מעוגמת הנפש במידה ומערבים את עורך הדין המתאים ונעזרים בשירותיו.


שם מלא:

טלפון:

אימייל:

פנייה בנושא...