כל מה שצריך לדעת על גירושים בבית הדין הרבני

בעוד הרבנות משמשת לצורך הרשמה לנישואין, בית הדין הרבני הוא זה שאחראי על גירושים בישראל. בית הדין פועל על פי עקרונות המשפט העברי ורלוונטי עבור תושביה היהודים של המדינה. על פי הנחת היסוד של בית הדין הרבני, נישואין יכולים להסתיים רק בהסכמה. בהעדר הסכמה לא ניתן להתגרש ולהגיע להסכם אשר יהיה מקובל על בית הדין הרבני, ולאחריו גם על בתי המשפט. יחד עם זאת, מלבד אפשרות ההסכמה ההדדית קיימת אפשרות של כפיית גירושים על אחד הצדדים והטלת סנקציות עד קבלת ההסכמה הדרושה.


מירוץ הסמכויות

כל תביעה המתנהלת בבית הדין הרבני מהווה תביעה לגט. את התביעה הזו יש להעלות כאשר אחד הצדדים רוצה להתגרש, אך השני אינו מסכים. הצד שתובע יכול לצרף תביעות נוספות הנוגעות לנושאים כגון מזונות, חלוקת רכוש, משמורת על הילדים והסדרי ראייה. כל הנושאים הללו נקראים "כריכה" וכאשר היא נעשית בצורה נכונה בית הדין הרבני הוא הסמכות לדון בה.

גשת תביעות מאוחרות אל בית המשפט לענייני משפחה עשויות לא להואיל, כל עוד כבר בוצעה הכריכה תחת בית הדין הרבני. במילים אחרות, מתקיים מירוץ בין המתגרשים על הזכות להחליט היכן יתקיים התהליך ומה תהיה הערכאה הקובעת. מירוץ זה הוא קריטי להצלחת הליך הגירושים ולכן כדאי להתייעץ עם עורך דין מוקדם ככל האפשר.


מדוע בני זוג מבצעים גירושים ברבנות?

בית הדין הרבני בישראל רשאי לאשר הסכם בין מתגרשים ולכן לא תמיד יש צורך בהגשת תביעה ברבנות. יחד עם זאת, תביעה מוגשת רק כאשר אחד מהצדדים לא מוכן להתגרש ולכן סביר להניח כי גם לא יתקיים הסכם.

יש הרבה סיבות המביאות בני זוג להתגרש ברבנות, כגון אי הסכמה על חלק מהנושאים או על עצם ההיפרדות. בני זוג שרוצים להתגרש חייבים לקבל החלטות קשות ולבצע פעולות הכנה. עליהם לאסוף ראיות בנוגע לרכוש משותף, ליחס של בן הזוג ועוד. עורך דין המכיר היטב את תחום המשפט יכול לעשות את ההבדל בין הליך קצר ואפקטיבי, לבין חודשים רבים של בזבוז זמן וכסף מול בתי דין רבניים.


טענות לקבלת גט

אישה שבעלה מסרב לתת לה גט יכולה להעלות שורה ארוכה של טענות מול בית הדין הרבני. ראשית, היא יכולה לטעון לאימפוטנציה של הגבר או לסירוב לקיום יחסי מין. גם מומים שהאישה לא ידעה עליהם לפני הנישואים, אלימות או התעללות מהווים עילה לקבלת גט. שנית, גבר שאינו מפרנס את האישה ובגידה מקנים לה את הזכות לדרוש גט מבית הדין הרבני. עוד כדאי לציין סיבות כמו התמכרות של הגבר לאלכוהול, הימורים או היעדר סיכוי לשלום בית. במידה ומלכתחילה הנישואין היו אסורים לפי הדין הדתי, אפשר לבקש גט ולדרוש את הסכמת הבעל. לבסוף כדאי את טענת "מאיס עליי" אותה יכולה להגיש האישה אל בית הדין הרבני בליווי נימוקים ראויים.

מבחינת סנקציות כלפי גבר סרבן, 1בית הדין הרבני יכול להורות על עיכוב יציאה מהארץ, שלילת רישיון נהיגה, מניעה מאפשרות מינוי למשרות ציבוריות, חיוב במזונות גבוהים או מאסר.

גם גברים יכולים להעלות טענות במידה והאישה אינה מוכנה לתת להם גט. כאן ניתן למצוא עילות כגון מומים של האישה שהגבר לא ידע עליהם, עקרות, סירוב של האישה לקיום יחסי מין, אלימות או התעללות, מעבר בכוונה על המצוות, בגידה, התמכרות לאלכוהול, היעדר סיכוי לשלום בית, נישואין שמלכתחילה היו אסורים או טענת "מאיס עליי".


שם מלא:

טלפון:

אימייל:

פנייה בנושא...