זכרון דברים בעסקאות מקרקעין

בית המשפט נדרש לעיתים קרובות לדון בשאלת תוקפו של הסכם זכרון דברים. כידוע לכל מי שהיה מעורב אי פעם בעסקאות מקרקעין, זכרון דברים בא לתת מענה על מצב בו לוקח זמן מרגע ההסכמה בין המוכר לבין הקונה, עד רגע העברת התשלום והבעלות על הנכס. תהליך זה עשוי להתעכב כתוצאה מבדיקות שמבצע הקונה, התחייבויות של המוכר, לוח הזמנים הנקבע על ידי הבנק המממן ועוד.

הסכם זכרון דברים עשוי למנוע לא מעט עוגמת נפש ונזקים בלתי הפיכים עבור שני הצדדים. בניגוד למה שנהוג לחשוב, סיכום עקרונות במסגרת זכרון דברים עשוי להעיד כי מדובר על חוזה מחייב לכל דבר. בית משפט אשר בוחן את תקפותו של הסכם זכרון דברים בודק את כל נסיבות העניין. עליו לבחון את לשון המסמך, תוכנו, התנהגות הצדדים לפני החתימה ואחריה ועוד. ככל שזכרון הדברים ייתפס כרציני  יותר, כך סביר להניח כי הפרטים המופיעים בתוכו יחייבו את הצדדים.


כיצד מוגדרת גמירות דעת?

ישנם שני מבחנים אותם מבצע בית המשפט בבואו לבחון תקפות של הסכם זכרון דברים בעסקאות מקרקעין. המבחן הראשון הוא גמירות הדעת של הצדדים. בית המשפט משתמש בנקודת מבטו של האדם הסביר, על מנת לבדוק האם ניתן להניח כי לאור הנסיבות מתכוונים הצדדים לקיים את ההסכם. לשון ההסכם יכולה לעזור ולהגדיר את נוסחת הקשר. גם שימוש בביטויים שונים עוזר בהקשר הזה, כמו לדוגמא כותרת ההסכם או מונחים המופיעים על גביו. צדדים אשר אינם מתכוונים לקיים את הסכם זכרון הדברים צריכים להימנע ככל האפשר משימוש בביטויים המעידים כי מדובר על הסכם מחייב.

מבחינת תוכן ההסכם, בית המשפט בודק האם המסמך מכיל אי הסכמות מסוימות. מבחינת בית המשפט, כל אי הסכמה וגם הקטנה ביותר חייבת להופיע על גבי מסמך זכרון הדברים על מנת לאשש את תוקפו.


הכירו את מבחן המסוימות

המבחן השני אותו מבצע בית המשפט בבואו לבחון זכרון דברים בעסקאות מקרקעין הוא מסוימות. כאמור, הסכם המכיל פרטים רבים אודות העסקה מעיד על כך שנתקבלה הסכמה בין הצדדים. בין היתר יכול בית המשפט לבדוק האם בתוך הסכם זכרון דברים בין רוכש פרטי לקבלן או חברה מבצעת מופיעים פרטים כגון באיזו עיר נרכש הנכס, באיזה רחוב או קומה, כמה דירות יש בבניין, מה מספר הדיירים שעתידים להתגורר בו, מהו מחיר העסקה, מהו מועד התשלום, מהו לוח התשלומים וכדומה. אם אתם רוצים לערוך הסכם זכרון דברים ולהפיק ממנו את המרב, כדאי שתקפידו על הופעת כל הפרטים המהותיים.


ניסוח הסכם בליווי עורך דין

הסכם זכרון דברים מוכיח עד כמה חשוב להתייעץ עם עורך דין כאשר מנסחים חוזה. בין אם מדובר על הסכמי מכר או זכרון דברים, לעורך דין יש את הרקע והניסיון הדרושים על מנת לייצג את האינטרסים שלכם בצורה נאמנה. זכרון דברים או כל מסמך אחר משקפים הסכמות בין הצדדים ולא תמיד קל להתנער מהם. ראשית, במידה ואתם חלוקים לגבי מהות ההסכם, כדאי לשקול התייעצות עם עורך דין עוד טרם מעמד החתימה.

שנית, הקפידו ליישם את המלצות עורך הדין ולוודא כי ההסכם מכסה אתכם מכל הכיוונים. אל תמתינו עד הכרעת בית המשפט בנוגע להסכמי זכרון דברים בתחום המקרקעין. רכישת נכס או קניית דירה הן פעולות המחייבות התייחסות מיוחדת, השקעת זמן ועריכת מערכת שיקולים רחבה. לסיכום, התייעצו עם עורך דין בנוגע לזכרון הדברים ובדקו היטב על מה אתם חותמים.


שם מלא:

טלפון:

אימייל:

פנייה בנושא...