אילו טפסים יש למלא בהליכי פשיטת רגל?

המושג פשיטת רגל מציין הליך חדלות פרעון החל על חייבים שהם יחידים, זאת בניגוד להליכי פירוק חברה המתאימים לתאגידים וחברות. בהכרזה על החייב כפושט רגל יש יתרונות וחסרונות עבורו ועבור הנושים. יחד עם זאת, מומלץ להתייעץ עם עורך דין לפני הכרזה על חייב כפושט רגל. התהליך כרוך במילוי טפסים ועמידה בתנאים מסוימים של רשויות החוק ומשרד המשפטים. יש מעל שבעה טפסים עיקריים שונים אותם נדרש החייב למלא לפני, במהלך ואחרי ההצהרות. הגשת הטפסים מלווה בתשלום עמלות ודורשת לעיתים גם צירוף של מסמכים נוספים.


בקשת החייב

טופס 4 מציין את בקשת החייב למתן צו כינוס ולהכרזה על פשיטת רגל. זו היא בקשה בסיסית אותה יש להגיש בשלושה העתקים. היא מיועדת עבור חייב עם חובות של מעל 16,910 ש"ח אשר נוצרו בתום לב. הבקשה מוגשת לבית המשפט שבמקום מגוריו של החייב, או מקום עסקו העיקרי. אגרת פתיחת תיק בכונס הרשמי עומדת על 2,692 ש"ח ובעת פתיחת התיק יש להציג קבלה על תשלומה. בנוסף, אל הבקשה הזו יש לצרף את טופס 5 שהוא דין וחשבון על חובות ונכסים. עוד בטופס 4 נדרש המבקש לרשום כתובת מגורים עדכנית, ולידה לציין מספר טלפון. על המבקש לדייק במספר הנושים ובגובה החובות, לוודא כי המסמך ערוך כתצהיר ולחתום עליו בפני עורך דין. ההגשה של הטופס נעשית בחתימה מקורית וללא צילום.


הצעת פשרה

טופס חשוב נוסף בו נתקלים חייבים אשר נמצאים בהליכי פשיטת רגל הוא טופס 13 – הצעת פשרה. נושה הטוען לחוב מחייב אשר נגדו ניתן צו כינוס צריך להגיש טופס תביעת חוב למשרדי הכונס הרשמי.  את תביעת החוב הזו עליו להגיש בתוך 6 חודשים מיום מתן צו הכינוס נגד החייב, באמצעות טופס מקוון באתר האינטרנט של משרד המשפטים או ישירות למשרדי הכונס הרשמי. יש לציין כי הגשת תביעת החוב אינה כרוכה בתשלום אגרה. החוק מורה על הגשת עותק אחד מתביעת החוב לכונס הרשמי, ובכל מקרה יש לוודא כי שם החייב מופיע בראש המסמך. הוראות נוספות הן למלא פרטים מלאים ומדויקים של הנושה, לציין סכום כסף מדויק של החוב נכון ליום מתן צו הכינוס ולצרף אסמכתאות על החוב. אסמכתאות אלו יכולות להיות פסק דין או כל הוכחה אחרת לקיומו של החוב. לבסוף יש לחתום על תביעת החוב ערוכה כתצהיר בפני עורך דין.


תביעת חוב של עובד

טופס תביעת חוב של עובד בנוי בצורה מעט שונה מכל השאר. זהו טופס המיועד עבור מי שעבד אצל מי שניתן כנגדו צו כינוס. המבקש טוען באמצעות הטופס הזה כי חייבים לו שכר עבודה ולכן הוא רשאי להגיש תביעת חוב. את התביעה הזו יש להגיש בתוך שישה חודשים מיום מתן צו הכינוס, כאשר עצם הגשת תביעת החוב אינה כרוכה בתשלום אגרה. גם את התביעה הזו ניתן להגיש באמצעות טופס מקוון או ישירות אל משרדי הכונס הרשמי. במידה ואין כספים בקופת הכינוס של החייב, יהיה על העובד לשלם אגרת בדיקת תביעת החוב בסך של 299 ש"ח. תביעת החוב נבדקת על ידי בעל תפקיד ורק לאחר מכן מועברת לתשלום על ידי המוסד לביטוח לאומי. על מנת לזרז את התהליך מותנית הבקשה בצירוף תלושי שכר והסכמי עבודה של העובד. הליך זה חיוני עבור חלק גדול מהעובדים, אשר מוצאים עצמם ללא מקור הכנסה לאחר הכרזה על פשיטת רגל של המעסיק.


שם מלא:

טלפון:

אימייל:

פנייה בנושא...