אילו תמריצים מעניקה תכנית תמ"א 38?

תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה קובעת שורה ארוכה של תמריצים. מטרת התמריצים הללו היא לעודד את ביצוע התכנית בכל רחבי הארץ. על פי התכנית, היוזמה לחזק מבנה קיים שנבנה לפני תאריך 1 בינואר 1980 בפני רעידות אדמה נמצאת בידי בעליו. התמריצים המופיעים בתכנית אמנם מעודדים את ביצוע החיזוק, אך הם לא כופים זאת. הצורך בחיזוק נקבע על ידי מהנדס שנדרש להגיש חוות דעת מנומקת. בחוות הדעת הזו עליו לפרט את מצבו של המבנה מבחינת קונסטרוקציה, להסביר מהן הדרכים המומלצות לחיזוק ולהעלות נקודות חשובות לדיון.

תמ"א 38 קובעת הוראות למתן היתרי בנייה לצורך חיזוק בלבד. התכנית אינה רלוונטית לשיפוץ למען העלאת ערך הנכס או ביצוע תיקונים אסתטיים. על מנת לאפשר את החיזוק של המבנה מתירה התכנית חריגה מקווי הבנייה והגובה המותרים על פי התכנית המאושרת והקיימת החלה על המקום. במילים אחרות, תמ"א 38 מביאה לידי ביטוי שורה ארוכה של מאמצים אשר המשותף להם הוא עידוד יזמים, קבלנים ודיירים לביצוע עבודות חיזוק.


בניית יחידות מגורים והרחבת יחידות דיור קיימות

על פי תמ"א 38 ישנם שני סוגי תוספות אותם ניתן לבצע על בנייני מגורים. התוספת הראשונה היא של יחידות מגורים למבנה, והתוספת השנייה היא הרחבת יחידות הדיור הקיימות. בכל הנוגע אל תוספת של יחידות דיור למבנה, מתירה התכנית סגירת קומת עמודים, תוספת קומה או תוספת אגף. זהו תמריץ ישיר למימון החיזוק והוא מיועד בעיקר עבור קבלנים ויזמים. תוספת זו מאפשרת מכירה של יחידות הדיור החדשות ומימון של חיזוק המבנה כולו. לעומת זאת, תוספת הבנייה המיועדת להרחבת הדיור מאפשרת שיפור באיכות חיי הדיירים והגדלה של ערך הדירות. זו תוספת הפונה אל בעלי הדירות ומטרתה לעודד את יישום התכנית גם באיזורים בעלי ביקוש נמוך.

תמ"א 38 מאפשרת שילוב בין שני סוגי התוספות שהם הוספת יחידות דיור או הרחבת היחידות הקיימות. בניגוד למה שנהוג לחשוב, התכנית גמישה למדי ובעזרת התייעצות עם עורך דין או בעלי מקצוע אחרים ניתן לממש בקלות יחסית את היתרונות שהיא מציעה. מעבר לכך, תוספות הבנייה הם לא רק תמריץ כלכלי אלא גם אמצעי בפני עצמו לחיזוק המבנה. הפיכת קומה מפולשת למחסן לדוגמא היא כדאית מבחינה כלכלית והיא גם מרכיב חישוב בחיזוק המבנה בפני רעידות אדמה. הגישה של תכנית המתאר הארצית היא ליצור מצב של איזון ורווח עבור כל הצדדים המעורבים. מצד אחד, המדינה אינה משקיעה מכיסה בחיזוק המבנים ומעבירה את האחריות על כתפי הקבלנים. מצד שני, הקבלנים מקבלים תמריצים משמעותיים אשר יכולים לגלם בתוכם מיליוני שקלים. בנוסף, בעלי הדירות נהנים גם הם מהשיפוץ וחיזוק המבנה. בתום מימוש התכנית הם יכולים למכור את הדירה או פשוט לחיות ברמה גבוהה יותר, מבלי להוציא כסף או להשקיע באופן אישי בתהליך.


הכנת המבנים והעורף

ההיסטוריה של מדינת ישראל מראה כי בשנת 1837 התרחשה רעידת אדמה משמעותית אשר הביאה לחורבן של הערים טבריה וצפת. 90 שנה לאחר מכן התרחשה רעידת אדמה נוספת, בסדר גודל דומה. התדירות של רעידות האדמה אינה מקרית ומצביעה על דפוס חוזר. מחקרים בתחום טוענים כי בשנים הקרובות תתרחש רעידת אדמה נוספת, אשר צפויה להביא לנזק לא מבוטל. הדרך היחידה להתמודד עם רעידת האדמה הזו היא להכין את המבנים ואת העורף. כל הנתונים הללו מחדדים את החשיבות של תכנית המתאר הארצית ומוכיחים את נחיצותה.


שם מלא:

טלפון:

אימייל:

פנייה בנושא...