כל מה שצריך לדעת על חלוקת ירושות וניהול עיזבונות

המטרה של מינוי מנהל עיזבון מטעם משרד המשפטים היא לדאוג לחלוקת העיזבון של אדם שנפטר. עם זאת, כדאי לבני המשפחה להבין את המשמעות של חלוקת ירושות וניהול עיזבונות ולהתייעץ עם עורך דין בכל מקרה של דילמה או התלבטות

התייעצות עם עורך דין חייבת להיות חלק בלתי נפרד מהתהליך של חלוקת ירושות וניהול עיזבונות. למרות שקיים נוהל סטנדרטי של משרד המשפטים ושגם התקנות של החוק בהקשר הזה פחות או יותר ברורות, עדיין נדרשת התייעצות עם איש מקצוע שמגיע מהתחום ומכיר אותו. מטבע הדברים, אותו איש מקצוע צריך להיות עורך דין מנוסה שבקיא גם בדיני משפחה בכלל וגם בנושא של חלוקת ירושות וניהול עיזבונות בפרט.

מה הקשר בין עורך דין לבין חלוקת ירושות וניהול עיזבונות?

על פניו, מעורבות של עורך דין בתהליך של חלוקת ירושות וניהול עיזבונות עשויה להיתפס בתור פריבילגיה. הסיבה לכך היא שקיים נוהל ברור של מינוי מנהל עיזבון מטעם משרד המשפטים. באמצעות הנוהל הזה, המטרה של משרד המשפטים היא לדאוג לחלוקת העיזבון של אדם שנפטר. 

בין השאר, מנהל העיזבון שממונה על ידי משרד המשפטים אחראים לדוגמא על איתור של היורשים, פירעון של החובות והסדרת חלוקת העיזבון בין היורשים החוקיים. בכל אחד מההקשרים הללו, מנהל העיזבון שמופקד על הנושא מטעם משרד המשפטים נדרש לספק את השירותים השונים כאשר הוא בקיא בהוראות החוק. 

מנגד, יכול להיות מצב שבו בני המשפחה רוצים לערער על האופן שבו מתבצעים תהליכים שונים של חלוקת ירושות וניהול עיזבונות. בנסיבות כאלה, הפתרון הכי טוב יהיה להתייעץ עם עורך דין.

כך יודעים כיצד לבצע חלוקת ירושות וניהול עיזבונות

החוק בישראל מגדיר עיזבון בתור סך כל הרכוש, הנכסים וגם הזכויות והחובות שיש אדם בעת מותו. לפי חוק הירושה, רק כספים שיש לשלם לאחר פטירתו על פי חוזה ביטוח, חברות בקרן פנסיה או בקופות תגמולים אינם נכללים במסגרת העיזבון – בעוד את כל היתר צריך לחלק בין יורשי הנפטר.

עורך דין שמכיר את הנושא של חלוקת ירושות וניהול עיזבונות יכול להיכנס לתמונה בשלב שבו מחליטים איך לבצע את הפעולה. היות והעיזבון מתחלק בין יורשי הנפטר לפי ההוראות בצוואתו, צריך להתייעץ עם עורך דין ולוודא שהכול מתנהל כשורה. במקרים שבהם המנוח לא מותיר אחריו צוואה, התפקיד של עורך דין הוא לוודא שהעיזבון מחולק בהתאם לחוק הירושה.

התפקיד של מנהל עיזבון

מנהל עיזבון אחראי על חלק גדול מהתהליך של חלוקת ירושות וניהול עיזבונות, אבל לא על כולו. בפועל, התפקיד של מנהל עיזבון מתמקד בסוגיות שבהן מגיעים להסכם בין היורשים, מגישים בקשות לבית המשפט או מנהלים את העיזבון כולו עבור כל היורשים – כי לא ניתן למנות מנהל עיזבון רק לחלק מהיורשים או רק לחלק מהעיזבון.

מה שכן אפשר לעשות על מנת להתאים את התהליך של חלוקת ירושות וניהול עיזבונות לצרכי המשפחה הוא לגייס לטובת המשימה עורך דין פרטי. גם בלי קשר למינוי של מנהל עיזבון על ידי משרד המשפטים, יש צורך בעורך דין שייקח על עצמו את התפקיד וידאג שהאינטרסים השונים של בני המשפחה מקבלים ביטוי מלא בהסכמים המשפטיים.

לסיכום, חלוקת ירושות וניהול עיזבונות הם חלק מהשירותים המשפטיים הניתנים על ידי עורך דין שמתמחה בכך. למרות שגם במשרד המשפטים ממנים על פי החוק מנהל עיזבון, עדיין עדיף שעורך דין פרטי ינהל את הנושא מטעם המשפחה.

מגיע לכם ייצוג הולם!

נשמח לעמוד לשירותכם בכל עת ולהעניק ייצוג משפטי חזק:

או