מתי כדאי להתייעץ עם עורך דין ירושות וצוואות?

יש בעיות נפוצות שחוזרות ועולות אצל משפחות שונות במהלך ההתמודדות הרגישה עם הנושא של ירושות וצוואות. במאמר הבא נסביר מה מאפיין בעיות מן הסוג הזה, עם מי אפשר להתייעץ ומדוע חשוב לערב עורך דין שמכיר את התחום ובקיא בו

היכרות של עורך דין עם הנושא הרחב של ירושות וצוואות יכולה לסייע לכל בני המשפחה המורחבת. לא משנה מי מבין בני המשפחה אחראי על הנושא של חלוקת העיזבון או הגשת הבקשה לקבלת צו מימוש ירושה, חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין ולערב אותו כמה שיותר מוקדם. 

ברוב המקרים, מעורבות של עורך דין לא רק מקצרת את משך הזמן הנדרש על מנת להשלים את ההליך של חלוקת עיזבונות וירושות – אלא גם יכולה להשפיע על הסיכוי לחלק את העיזבון באופן שיהיה מקובל על הצדדים השונים במשפחה. 

בעיות נפוצות שדורשות מעורבות של ירושות וצוואות

האמת היא שיש בעיות אשר חוזרות ועולות אצל משפחות שונות, גם במהלך ההתמודדות הרגישה עם הנושא המורכב של ירושות וצוואות. במהלך התמודדות עם הסוגיה של ירושות וצוואות, צריך למשל לבחון כל מקרה לגופו ולנסות ללמוד מתוך הבעיות הנפוצות והמאפיינים שלהן. 

לאחר מכן, ניתן להשתמש בידע ובניסיון של עורך דין כדי לפתור את הבעיות עוד לפני שהן מגיעות אל בית המשפט. אם מוסיפים למשוואה את הרגישות המשפחתית הטבעית של נושא ירושות וצוואות, מבינים את החשיבות של התייעצות עם עורך דין בקיא, אמין, מנוסה ומקצועי. 

מהי צוואה כשרה ומה זה "תקיפת צוואה"?

אחת הבעיות העיקריות שמחייבות את המעורבות של עורך דין שמתמחה בנושא של ירושות וצוואות צפה כאשר לא יודעים האם הצוואה תקפה. מצד אחד, דיני הירושה בישראל מאוד ברורים כי הם קובעים מהי צוואה חוקית וכשרה. 

מצד שני, אותם דינים בדיוק מאפשרים להעלות כמה סוגי טענות נגד כשרותה של צוואה מסוימת. הליך זה שמכונה "תקיפת צוואה" חייב להיות מלווה על ידי עורך דין שמכיר את הנושא של ירושות וצוואות ובקיא בו, כי צריך בין היתר להחליט באיזה טענה משתמשים. בין היתר, ניתן להשתמש בטענות שונות ובהן השפעה בלתי הוגנת, צוואה סתומה, טעות סופר, צוואה בלתי חוקית או בלתי מוסרית ועוד. 

האם אפשר לבטל צוואה?

בעיה אחרת ולא פחות שכיחה שדורשת את המעורבות של עורך דין שמכיר את הנושא של ירושות וצוואות מקרוב היא כמובן ביטול צוואה. היות ויש סעיפים בחוק שמאפשרים לבטל צוואה, כדאי להתייעץ עם עורך דין ולהבין את ההשלכות.

הנושא של ביטול צוואה בדרך כלל מחייב מעורבות של עורך דין מול המצווה עצמו. לפי החוק, המצווה יכול לבטל את הצוואה באמצעות כתיבת צוואה חדשה או השמדת הצוואה הקיימת. גם כאן, יש הבדלים בין האופן שבו בוחרים לבצע את הפעולה המשפטית.

סכסוכי ירושה וניהולם באמצעות עורך דין

סכסוכים על גורל העיזבון שכיחים מאוד אצל בני משפחה שנדרשים לבצע ביניהם חלוקה של הרכוש. בין אם ממנים מנהל עיזבון מטעם משרד המשפטים ובין אם מדובר על צוואה שבה מחלקים את העיזבון לפי רצונו של המצווה, הסיכוי לסכסוכים תמיד קיים.

הפתרון הוא להתייעץ עם עורך דין על מנת לנהל את הסכסוך המשפטי באופן מסודר. למרות שלאף עורך דין אין השפעה על מערכת היחסים בין אחים או בני משפחה, הוא כן לוקח על עצמו את הטיפול במישור המשפטי וכך מקל על כל הגורמים המעורבים בתהליך עצמו.

מגיע לכם ייצוג הולם!

נשמח לעמוד לשירותכם בכל עת ולהעניק ייצוג משפטי חזק:

או